Lue ensiksi "Maalainen" nimellä bloggaavan Jukka Melarannan ensiluokkainen kirjoitus animaatioista, niiden mahdollisuuksista ja tarjolla olevista työkaluista: http://maalainen.blogspot.fi/2008/01/animaatioiden-tekeminen.html
Itse tykkäsin käyttää Disneyn sittemmin ostamaa Kerpoof -palvelua joka sisälsi niin tarinankerronnan, sarjakuvanteon kuin animoinninkin työkaluja. Palkittukin Kerpoof kuitenkin lakkautettiin hiljalleen. Erilaiset nettisivustot ovat listanneet runsaasti Kerpoofin perilliseksi sopivia palveluita. Kukin poimikoot parhaat rusinat pullasta: http://www.freetech4teachers.com/2014/04/kerpoof-is-closing-here-are-some.html#.VUjC7BYYj3E ja http://askatechteacher.com/2014/04/17/do-you-miss-kerpoof-try-these-alternatives/
Miten tehdä animaatioita?
Itse lähtisin nykyään teettämään animaatioita ohjelmointivälineillä esim. Scratchilla, mutta onhan noita muitakin mahdollisuuksia esim.
Scratch: https://scratch.mit.edu/
Aniboom shapeshifter: http://www.aniboom.com/ShapeshifterMain/
Fluxtime (vaatii Java-laajennuksen): http://fluxtime.com/animate.php
Powerpoint (desktop versio, sillä pilviverson animointityökalut ovat kehnot). Animaatioita voi tehdä myös esim. OpenOfficen vastaavalla työkalullla.
OHJEET:
Scratch: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJRi6Dk0dc4j2EZ90SKtV7mipozgxaW0P
Aniboom: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJRi6Dk0dc4jIqbH7a0YOVLfqWLa6DudT
Fluxtime: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJRi6Dk0dc4jR8IbnjnV5xR9ajcj6Mh67
Powerpoint: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJRi6Dk0dc4iQ1B_7dLKL-fGV5D8GxzJm
TEHTÄVÄ:
Toteuta valitsemallasi ohjelmalla animaatio jossa on selkeä draaman kaari ja pieni tarina.